Jdi na obsah Jdi na menu
 


Referát-Řecko

25. 9. 2007
ŘeckoObrazek
Oficialní název: Řecká Republika
Hlavní město: Atény
Další města: Soluň,Poreus,Larisa
Rozloha: 131 940 km2

Měna: EUR
Počet obyvatel:10 623 835
Úřední jazyk: řečtina(úřední jazyk),angličtina,němčina

Zajímavosti:

    Thessaloniki: stará čtvrť s byzantskými památkami, hlavně kostely; archeologické muzeum
Hora Athos: "mnišská republika" - kláštery mnichů s tisíciletou historií (zákaz vstupu žen; muži mají přístup jen na zvláštní povolení); Ouranopolis - vstupní brána na Athos
    Meteory: kláštery nacházející se vysoko ve skalách
Olynthos Kerkyra: Hlavní město ostrova, kde se nacházejí takové památky jako Nová pevnost z benátského období, Stará pevnost, Archeologické muzeum, kostel sv. Spiridona - patrona ostrova, palác sv. Michala a Jiří, náměstí Spianada, Villa Monrepos nebo Nikiforova ulice (obchodní centrum).
Villa Achilleion: letohrádek princezny Sissi (asi 15 km od hlavního města)
Paleokastritsa: Přístav na západním pobřeží, nad nímž se ve výšce na skále tyčí klášter Panagía Theokótos. Krásný rozhled po okolí skýtá rovněž vyhlídka Bela Vista.
Corfu Water Park v Agios Ioanis: jeden z největších vodních parků v Evropě
ostrůvky Paxos a Antipaxos: mořské jeskyně Asklepieion: chrám patrona lékařů a místo, kde Hippokrates založil lékařskou školu a lázně. Rozkládá se na třech terasách a můžete zde najít zbytky Asklépiova oltáře, iónského chrámu, ale i dórského chrámu na horní terase.
Kefalos: vesnička je postavena na kopci, tudíž skýtá nádherný výhled na velkou část ostrova. V okolí se nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží ostrova.
    Město Kos: přístavní pevnost zbudovaná rytíři řádu sv. Jiří na počátku 14. stol., římský Odeon s mramorovými sedadly, turecká mešita pocházející z 18. století
Antimachia: tradiční řecká vesnička s hradem postaveným již v době benátské horské vesničky Zia a Pyli. Každý rok se tu koncem srpna konají slavnosti medu.
    Ostrov Nissyros: vesnička Mandraki, klášter Panagías Spiliaki Heraklion: nejznámější minojský palác Knossos; archeologické muzeum
    Chania: bývalé hlavní město ostrova nazývané "krétské Benátky" (benátská architektura, ale i poloha přímo na moři) zaujme paláci, mešitami a kostely.
    Klášter Gania: nacházejí se tu nejvýznamnější sbírky ikon z celého ostrova Kréta, poklady posvátných pozůstatků a jiné drahocenné předměty. Klášter je obklopen klášterním dvorem, kolem něhož jsou postaveny řeholnické kobky, opatské čtvrtě, sklady a sklepy. Kvůli požáru založeném Turky v roce 1866 se v jinak bohaté klášterní knihovně dochovalo jen několik knih.
    Ag. Sofia: kostelík v jeskyni se stalaktity a stalagmity
Klášter Chrissoskalitissa: nachází se v jihozápadní části ostrova, je vytesán a vystavěn ve skále
Hersonissos: aquapark Star Brach, lidové muzeum Lichnostatis
    Soutěska Samaria: nejdelší evropská soutěska (18 km) nacházející se na Krétě
    Soutěska Imbros: druhá slavná krétská soutěska
Jeskyně Gerani, Malidomi, Ideon Anton
Náhorní planina Lassithi: Planina nedaleko Hersonissosu tvoří dno vysokohorského kotle a nacházejí se zde donedávna funkční větrné mlýny.         Athény: Starobylé město se slavnou Akropolí, kde se nacházejí pozůstatky okrouhlého chrámu Romy a Augusta, Beulého brány, Propylejí, Agrippova pomníku, chrámu Athény Niké, Parthenonu, Erechteionu a dalších pamětihodností (většinou z 5. stol. př.n.l.). Ve městě je také agora s Hefaistovým chrámem či Dionýsovo divadlo, z novodobých staveb jsou zajímavé Archeologické muzeum nebo olympijský stadion.
    Olympia: Starověké město bylo od roku 776 př.n.l. až do roku 393 n.l. dějištěm olympijských her. V 5. stol. byla oblast v důsledku zemětřesení zaplavena. Díky vykopávkám je zde dnes k vidění největší chrám boha Dia na Peloponésu, chrám bohyně Héry (před jehož oltářem se dodnes zapaluje olympijská pochodeň), Feidovu dílnu (kde vznikla socha boha Dia patřící k sedmi divům světa). Dále se zde nachází stadion, gymnázion a muzeum.
    Mystras: Místo s bohatou historií nabízí svým návštěvníkům zajímavých památek - hrad, katedrálu sv. Demetriose, kostel Ag. Sophie, kostel Naší paní Hodegetrie či klášter Naší paní Peribleptos.
Kalamáta: hlavní město provincie Messsenie; hrad Villehardouinů, klášter sv. Konstantina
    Delfy: Jsou známé jako domov slavné věštkyně Pýthie. Mezi nejdůležitější místa patří Apollónův chrám, pokladnice Athéňanů, svatyně Athény Pronaia, stadion, gymnasion, amfiteátr a Posvátná cesta.
    Mykény: mykénský hrad, Lví brána, kupulový hrob - nesprávně zvaný Agamemnonův
Epidaurus: úžasný amfiteátr z 3. stol. př.n.l.; kultovní místo boha zdraví Asklépia
    Napflion: pevnost Palamidi (999 schodů); na čas bylo hlavním městem Řecka Rhodos: město, v němž se nachází staré město postavené rytíři řádu sv. Jiří - Palác velmistrů, auvernská kolej, dále pak akropole, amfiteátr, stadion a turecká čtvrť se Sulejmanovou mešitou; v přístavu stával Rhodský kolos (35 m vysoká socha boha Helia - šestý div světa)
    Lindos: chrám bohyně Athény (ze 4. stol. př.n.l.), Akropole (částečně opevněna ve středověku
    Záliv Kalithea: potěšení z koupání umocňují prameny bývalých termálních lázní ve skalnatém zálivu, ležící uprostřed nádherných zahrad. Záliv je rájem potápěčů.
    Faliraki: aquapark, ve vzdálenosti 6 km, blízko velkého oblázkového zálivu Afandou, leží 18 jamkové golfové hřiště
    Ostrov Rhodos: světová přírodní a kulturní památka vyhlášená org. UNESCO (Údolí motýlů)
    Kolymbia: centrem střediska Kolymbia na východním pobřeží ostrova Rhodos je přes 3 km dlouhá eukalyptová alej, která vede ke dvěma písečným a jednomu oblázkovému zálivu. Na promenádě najdete mnoho obchodů, taveren a barů, na plážích Vás překvapí množství vodních sportů. Kolymbia je místem pro klidnou a romantickou dovolenou.
    Ostrov Symi: je považován za jeden z nejkrásnějších v souostroví Dodekanes leží v blízkosti Rhodu. Na tomto ostrově nedaleko Malé Asie žije jen 2.500 obyvatel, jejichž hlavním posláním je rybaření a stavba lodí. Hlavní město ostrova nabízí množstvím malých romantických uliček s krásným kostelíkem a malebným přístavem tavernami. Na celém ostrově najdete kolem 77 kostelů. Thassos (Limenas): starověké tržiště - agora, amfiteátr, akropole, archeologické muzeum
    Limenaria: zámeček Palatami
klášter Archangelos: ženský klášter Archanděla Michaela umístěný vysoko ve skalách
    Alikes: posvátná skála na východním pobřeží ostrova, kde se nacházejí dvě raně křesťanské baziliky, vystavěné ze zbytků dolů na mramor
    Theologos: nejstarší osada ostrova proslavená vinařstvím
    Skala Potamias: pláž Chrissi Akti (Golden Brach) se zlatavým pískem, záliv Potamias Zakynthos: Městu vévodí kostel svatého Dionýsia., patrona Ostrova. Nachází se tu Solomosovo a Byzantské museum, kostely svatého Marka a Lazara, umělecké muzeum, zbytky starého hradu nad hlavním městem a další pamětihodnosti.
    Volimes: benátská věž a kostel s freskami ze 12. a 14. století
    Laganský záliv: možnost pozorování chráněných želv karet obecných - Caretta-Caretta
ostrůvek Pelouzo: kolonie několika desítek tuleňů středomořských - Monachus monachus
pláž Navagio: modré moře, bílý písek a starý pašerácký vrak
Modrá jeskyně
mořské jeskyně u Keri
zátoka Porto Vromi Akrotiri: zachovalé mínojské města na jihu ostrova. Město s patrovými domy a krásně vyzdobenými interiéry bylo při sopečném výbuchu před více než třemi tisíci let zasypané kamením a lávou tak, že zcela zaniklo. Pod vrstvou lávy řečtí archeologové objevili zachovalé domy svědčící o vyspělosti obyvatel tohoto starověkého města
    Fira: Město Fira stojí stranou jako hnízdo bílého orla, zavěšené mezi mořem a oblohou. Výstup ze zátoky do města můžete podniknout pěšky- jde asi o 600 kroků do prudkého svahu, nebo lanovkou či můžete jet na oslících. Hlavním městem se Fira stala na počátku 19. století, nahradila v této funkci Pyrgos Kallistis. Nyní zde žije přibližně 1500 obyvatel, kteří žijí sice současností, ale snaží se udržet místní tradice z dob minulých. Četné obchody nabízejí velmi rozmanité zboží, které uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka.         Návštěva barvitého trhu ve Fiře je radostnou procházkou. Malé domky, zapuštěné do skály, jedno – nebo dvou podlažní, mají výhled buďto na moře nebo do krajiny. Terasy domů nejsou vlastně terasami, ale balkony nebo průchody s klenbami a arkádami a malými, bílými, zdobenými fasádami. Přímá linie je neznámá, všechno je zakřivené, což dodává unikátní architektonickou charakteristiku domkům ve Fiře, skrytými zčásti v zemi. Nenechte se překvapit , když projdete dveřmi do zdánlivě jednopodlažního domu a scházíte po mnoha stupních stále níže a níže a přesto neskončíte v nějakém tmavém plesnivém sklepě, naopak, když otevřete okno, vidíte moře odnášející sluneční paprsky, i když jste sestoupili dvě nebo tři patra do nitra země. V archeologickém muzeum města Fira naleznete e sbírky z vykopávek v Mesa Vouno, kde je hřbitov starověké Theky a Hellady z Akrtiti a různé předměty z jiných lokalit. Dále zde jsou amfory, nádobí, hliněné sudy, mramorové Mourou, ženské sošky, mince atd. už ze třetího tisíciletí př.n.l. a končí v dobách antického Říma. Drogarati: (Dračí jeskyně): spatříte zde nádherné stalagmity a stalaktity. Stáří jeskyně se odhaduje na 150 miliónů let. Díky perfektní akustice se zde pořádají hudební koncerty
    Melissani: v jeskyni Melissani u vesnice Karavomilos, která byla objevena až v roce 1953, kdy se zřítila při zemětřesení její klenba, můžete absolvovat prohlídku loďkou po jezeru. Sluneční paprsky, které sem pronikají vás uchvátí úžasnou hrou barev.
Argostoli
    Kunopetra: skála uvnitř moře, která se rytmicky pohybuje (jižně od Paliki)
    Pláže: Myrtos, Makris Yalos, Platis Gialos, Katelios, Skala, Kaminia, Lourdata, Agios Thomas, Avithos, Sami, Antisami, Lepeda, Petani, Xi a řada dalších). Na řadě pláží můžete vidět Modrou vlajku Evropské unie, osvědčující mimořádnou čistotu vody (např. pláž ve Skale) klášter Faneromeni: klášter na Lefkádě, kde se nacházejí řecké ortodoxní ikony
    Karia: největší vesnice na ostrově, známá unikátními výšivkami; folklórní muzeum
    Lefkada: archeologické muzeum a další památky
přístav Vassiliki
ostrov Meganisi: lze zde zahlédnout delfíny
mořská jeskyně Papanikolis
zátoka Sobota: mnoho krasových jeskyní
    Porto Katziki: jedna z nejkrásnějších pláží v Evropě (jihozápadní část ostrova) ostrov Paxos
    Corfu Water Park v Agios Ioanis: jeden z největších vodních parků v Evropě
mořská jeskyně Papanikolis
ostrov Meganisi: lze zde zahlédnout delfíny
    Laganský záliv: možnost pozorování chráněných želv Caretta-Caretta
    soutěska Samaria: nejdelší evropská soutěska (18 km) nacházející se na Krétě
soutěska Imbros: druhá slavná krétská soutěska
jeskyně Gerani, Malidomi, Ideon Anton: na Krétě
ostrov Santorini: bájná Atlantida
    ostrov Rhodos: světová přírodní a kulturní památka vyhlášená org. UNESCO (Údolí motýlů)
ostrůvek Tilos: V jeskyni Harkadi se nacházejí kosti slonů, kteří zakrsli na velikost 1,6 metru.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

geeahdunorbBtjBroogk

(veskSwa, 31. 5. 2021 1:34)

where to buy cialis in calgary safely https://ckacialis.com/ - cialis order viagra cheap generic cialis

buy cialis uk afhsdbcWeedumjxldk

(axiobloh, 29. 5. 2021 13:59)

what is the price of cialis https://rcialisgl.com/ - how much is cialis in mexico cialis south africa online

cialis over the counter in spain afhsdbcWeedumcvuul

(axiobloh, 28. 5. 2021 19:26)

generic cialis without prescription https://rcialisgl.com/ - cialis what is it does medicare cover cialis

gsaxzvofbldunorbBtjBroogx

(ApemsAni, 28. 5. 2021 10:45)

lunesta canadian pharmacy https://pharmacyken.com/ - safest canadian online pharmacy vipps certified canadian pharmacies

gsaxzvofbldunorbBtjBroogh

(ApemsAni, 27. 5. 2021 16:32)

blue sky canadian pharmacy https://pharmacyken.com/ - pharmacy technician study guide online computer rx pharmacy software

sbbolthdunorbBtjBroogy

(ApemsHtf, 26. 5. 2021 2:31)

cialis 60 mg pills https://cialishav.com/ - best cialis dosage cialis manufacturer website

nyu pharmacy dgsolbvfdWeedumrnpjz

(axiobVed, 25. 5. 2021 22:27)

cialis tadalafil online paypal https://krocialis.com/ - cialis promotion viagar vs cialis

weis pharmacy hours dgsolbvfdWeedumavzbp

(axiobVed, 25. 5. 2021 13:45)

cialiscanada https://krocialis.com/ - does cialis lower blood pressure cialis price online

liquid tadalafil hvdgeeahdunorbBtjBroogz

(Bbshvesk, 25. 5. 2021 6:34)

female viagra pills https://loxviagra.com/ - women on viagra what happens when you take viagra for the first time

pharmacy com canada fdvaefbfbldunorbBtjBroogn

(LebnApems, 24. 5. 2021 17:37)

top rated online canadian pharmacies https://xlnpharmacy.com/ reputable canadian online pharmacies

costo viagra online fcsogsaxzvofbldunorbBtjBroogy

(AnooApems, 23. 5. 2021 11:56)

como se si mi novio usa viagra https://llviagra.com/ online purchase of viagra

apothecary pharmacy dgsolbvfdWeedumqiodl

(Lbsoaxiob, 23. 5. 2021 2:13)

cialis 20 mg https://ucialisdas.com/ free shipping cialis usa

dillons pharmacy dgsolbvfdWeedumkkqrp

(Lbsoaxiob, 22. 5. 2021 18:54)

cialis one a day with dapoxetine canada https://ucialisdas.com/ cialis dopoxetine

buying cialis internet afhsdbcWeedumfehkc

(Rebfaxiob, 20. 5. 2021 5:03)

viagra cialis meds https://rcialisgl.com/ rgeneric cialis

cost of daily viagra fcsogsaxzvofbldunorbBtjBroogf

(AnooApems, 20. 5. 2021 0:39)

viagra sample online https://llviagra.com/ can i take flomax and viagra

indian cialis afhsdbcWeedumrxtzw

(Rebfaxiob, 19. 5. 2021 12:35)

best price for cialis https://rcialisgl.com/ - cialisnonprecription generic cialis

what if a woman take viagra fhwsbbolthdunorbBtjBroogw

(FmrfApems, 17. 5. 2021 21:25)

cialis softabs online https://cialisee.com/ cialispills online

tadalafil tablets uses hvdgeeahdunorbBtjBrooge

(Bbshvesk, 17. 5. 2021 17:46)

generic viagra https://loxviagra.com/ how much viagra should i take the first time?

town and country pharmacy dgsolbvfdWeedumgcahp

(Lbsoaxiob, 17. 5. 2021 1:27)

cialis price comparison https://ucialisdas.com/ comprar cialis online

wie wirkt viagra besser fhwsbbolthdunorbBtjBroogt

(FmrfApems, 16. 5. 2021 15:38)

cialis purchase canada https://cialisee.com/ buy cialis online usa


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »